Kiaušinių dažymas svogūnų lukštais ir žolelėmis

Velykos Kiaušinių dažymas svogūnų lukštais ir žolelėmis

Kiaušinių dažymas svogūnų lukštais ir žolelėmis yra vienas natūraliausių būdų marginti Velykinius kiaušinius. Šio būdo aš išmokau iš savo močiutės ir jau daug metų jį naudoju, todėl noriu su Jumis pasidalinti šiuo nuostabiu marginimo metodu. Galbūt Jums patiks ir tai taps nauja Velykų tradicija Jūsų šeimoje.

Na, o pradėkime nuo priemonių, kurių Jums reikės:

  1. Įvairių žolelių ir augalėlių
    Pasivaikčiokite gamtoje ir pasirinkite įvairių lapelių, augalėlių, samanų. Aš iki miško šį kartą nenuėjau, todėl prisirinkau augalų kieme. Radau gebenės, kadagio, tujos šakelių, sudžiuvusių gėlių, smilgų, keletą plunksnų iš vištų namelio. Čia nėra taisyklių, todėl mėginkite viską, kas natūralu.
  2. Svogūnų lukštų
    Svogūnų lukštai yra vienas pagrindinių elementų, padedančių nudažyti kiaušinį, todėl juos galite pradėti kaupti dar gerokai iki Velykų. Kaip žinia, prekybos centruose svogūnai prieš pat šventes jau būna „nuogi“, todėl aš pasirūpinu lukštais iš ankščiau.
  3. Prieskonių ir daržovių
    Aš dar naudojau raudonojo kopūsto, ciberžolės, arbatžolių. Esu bandžiusi dėti kavos, raudono svogūno. Drąsiai mėginkite produktus iš savo virtuvės ir galbūt atrasite nuostabių atspalvių bei raštų.
  4. Audinio atraižų ar senų kojinių
    Jums reikės audinio atraižų ar senų kojinių, kurias naudosite kiaušinio įvyniojimui. Mano močiutė buvo tikra tvarumo fanė (nors net nežinojo tokio išsireiškimo), ji kaupė senas kojines ir pėdkelnes, nes jų reikėdavo Velykinių kiaušinių marginimui. Ji dar buvo siuvėja, todėl skiautelių mums niekada nepritrūko. O Jūs drąsiai ieškokite savo spintoje nenešiojamų marškinėlių ar kojinių ir paaukokite juos kiaušinių dažymui.
  5. Žirklių ir siūlų
    Žirklėmis atkirpsime audinį ir siūlą, taip pat jos pagelbės „išpakuojant“ nudažytą margutį. Siūlai tiks bet kokie, kokius tik rasite, nes jų reikės kiaušinio audinyje aprišimui.
  6. Puodo su vandeniu ir viryklės
    „Suvyniotus“ į žoleles kiaušinius virsime puode, kuris gali šiek tiek nusidažyti, tačiau visos priemonės yra natūralios ir lengvai nusiplaus.
  7. Kiaušinių (ne virtų)
    Žinoma, kaip gi be jų. Kiaušiniai gali būti ne balti, bet ant šviesesnių raštai nuo augalų matysis ryškesni. Kol neturėjau savų vištų pulkelio kiaušinius pirkdavau iš ūkininkų Lietuvoje per www.pilnaspuodas.lt elektroninę parduotuvę.
Kiaušinių dažymas svogūnų lukštais ir žolelėmis

Kai jau visas priemones pasidėsite ant stalo, galime imtis darbo!


Kiaušiniai turi būti NEVIRTI. Pasiimkite vieną skiautelę audinio ir ant jos dėkite pasirinktas žoleles, prieskonius, daržoves. Tuomet tarp visų ingredientų patupdykite kiaušinį ir jį „supakuokite“ į audinį taip, kad žolelės, lukštai, prieskoniai neiškristų, o priglustų prie visų kiaušinio pusių. Taip supakuotą kiaušinį stipriai apsukite siūlu iš visų pusių. Siūlo negailėkite, nes mūsų tikslas – kad verdant visos priemonės išliktų prisiglaudusios prie kiaušinio. Jokių taisyklių čia nėra, nes tai žaidimas, kurio pabaigoje Jūs išvysite netikėtą atspalvių ir raštų žaismą.


Pasiruoškite taip įvyniotų kiaušinių tiek, kiek norite, ir tuomet sudėkite juos į puodą su vandeniu. Virkite apie 10-15 minučių ir po to palikite tame puode dar apie 20-30 minučių, kad augalų ir prieskonių dažai atsiskleistų. Išėmus iš puodo, kiaušiniai dar bus karšti, todėl neskubėkite jų „išpakuoti“, leiskite atvėsti.

Kiaušinių dažymas svogūnų lukštais ir žolelėmis

Na ir pati smagiausia dalis – kiaušinių išvyniojimas! Tikiuosi, kad Jūsų margučiai pavyko puikiai ir nustebins savo raštais bei natūraliais augalėlių antspaudais.


Pirkinių krepšelis